Дома Блогосфера Конкурс за Blogopedia 2009

Конкурс за Blogopedia 2009

6,038 views
4

По минатогодишниот успех на македонската блогосфера кога 12 блогери беа публикувани во едицијата Блогопедија 2008, организаторите на годинешниот Блогопен 2009, повторно објавија конкурс за онлајн текстови создадени помеѓу двете конференции.

Во контекст на овогодинешниот Blogopen 2009 распишан е конкурс за текст од сајт или блог објавен после 05.09.2008 година. Текстот треба да е напишан на српски, хрватски, македонски или бошњачки јазик и по селекцијата најдобрите ќе бидат публикувани во зборникот Blogopedia 2009, кој за почеток ќе биде објавен во ПДФ под лиценцата на Криејтив Комонс, а потоа печатен. Секој автор може да пријави 2 текста на различна тематика и форма (приказни, песни, есеи, лични и дневнички записи како и други текстови), пријавувањето е лично, а рокот за пријавување на трудовите е 05. 09. 2008 г. На сите кои сметаат дека имаат добри текстови им посакувам успех и доволно храброст да се пријават на конкурсот за Блогопедија 2009.

http://blogopen.eu/blog-open-09/konkurs-za-blogopediju-2009.html

Konkurs za Blogopediju 2009 | BlogOpen ’09 – rovovi niške tvrđave via kwout

Текстови поврзани со БлогOпен 2009

БлогОпен 2009 (еТврдина),Ниш
Комуникации – BlogOpen 2009 – eTvrdjava 2009
BlogOpen 2007, 2008 i 2009 | Sasvim obična priča
Bane Dimitrijević – Blogopen Niš 2009

Текстови поврзани со БлогOпен 2008

Гостување на Археоблог во емисијата Ало Скопје
Како изгледа Археоблог публикуван на српски јазик
Ете бидна и BlogOpen 2008 во Бор
Археоблог публикуван во Блогопедија 2008
Blogopen 2008, конкурс за Blogopedia и една нова понапредна блогерска заедница

twitter Facebook group E-TVRDJAVA

Realtime results for BlogOpen09

4 КОМЕНТАРИ

  1. Kratok komentar vo vrska so Blogopedija 2009: Vo toj period (od sep 2008 do sega) na svojot blog imam objaveno preku 160 stripovi, ne mi se veruva deka nekoj drug bloger bil po produktiven, no bidejki stripovite se na angliski ne ke mozat da vlezat vo konkurencija… Poor Bromo 🙁

  2. Владо,

    нели на твојот блог на блогерај имаш некои од стриповите преведено на македонски? Мислам дека би можел оние два стрипа со кои би сакал да конкурираш, во меѓувреме да ги преобјавиш на македонски јазик и потоа да ги пратиш линковите за конкурсот.

  3. Vasilka, ne mi e do konkuriranje… samo sakav da kazam nesto (vsusnost veke ne sum siguren sto…) mozebi toa deka nekoi raboti ednostavno se previduvaat, na primer stripot – koj e prilicno teska forma da se sovlada a vo pogled na kreativnost e ramo do ramo so bilo koj drug del od umetnickite tvorbi. A za toa na koj jazik se objavuva mislam deka e isto taka nepravda. Zosto stripovite da gi preveduvam na makedonski jazik? Ne sakam da bidam razbran pogresno, makedonskiot mi e pri srce no nekoi raboti pretpocitam da gi objavuvam na angliski – dali zaradi toa treba da bidam obespraven i izzemen od konkurencija?

  4. Тоа се правилата кои се зададени од организаторите, дека можат да конкурираат различни форми на текстови/постови напишани на српски, хрватски, македонски или бошњачки јазик.

    Покрај твоето гледиште, на пример се наметнува уште едно прашање, а тоа се влоговите. Оние блогери кои блогираат со влогови исто така не можат да учествуваат бидејќи потоа многу тешко би се нашол начин влогот да се публикува во печатена форма. Секако тука може да се земе во предвид сижето, доколу се зборува во него, но тоа не е решението за овој пристап на блогирање.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име