Дома Архео TV 2.0 Статистиките на Youtube

Статистиките на Youtube

1,748 views
0

Пред повеќе од една година со дозвола од издавачот, на мојот канал на youtube го поставив видеото REPUBLIC OF MACEDONIA – The land of COLOURS, чии авторски права се во сопственост на издавачката куќа Zona од Скопје, а музиката е на Драган Даутовски. Во рок од 15 месеци видеото е погледнато 32 886 пати, 411 пати било рангирано, 218 пати било фаворизирано и под него има 467 коментари.

[youtube]2C1z3KZAAfM[/youtube]

Едно време (секако безуспешно) се обидував да ги модерирам коментарите кои претежно се состоеја од националистички испади со политичка позадина, иако самото видео ги претставува убавините на Република Македонија и воопшто не дава повод за такво однесување и третирање. Во меѓувреме видеото беше линкано по блогосферата, постирано на разни сајтови, форуми и претежно балкански туристички портали за што сведочат линкови под него со по колку кликови од кој сајт е пристапено.


Неодамна youtube направи апдејт на својот сајт и покрај благодетот видеата да се отвораат веднаш без сецкање и чекање, на корисниците им беа овозможени дополнителни статистички податоци. Така под нив може да се прочита дека на видеото претежно коментирале мажи од Балканот на возраст од 35-54 години, како и референтни линкови кои водат до него. Исто така секој корисник во својот инбокс има пристап и може да се симне репорт во форма на ексел документ но најмногу за последните 31 ден, а не и за останатиот период со податоци за Date, Region, VideoID, Title, Source type, Detail, Referred views.

А еве и една малку подетална демографија за ова видео

Technorati Tags: , , , , ,

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име