Дома Археологија Бронзенодобска мумија пронајдена со кесе марихуана

Бронзенодобска мумија пронајдена со кесе марихуана

2,759 views
1

 

Една мумијата откриена при археолошките ископувања во 2003 година во Кина, која датира од нивното бронзено доба , по пат на форензички испитувања е утврдено дека покрај себе имала едно ќесе полно со листови од билката марихуана. Според археолозите се работи за човек на возраст од 40-50 години кои тие го идентификувале како шаман, а растението како состојка која се користела при неговите ритуали. Мене ова ми звучи прилично логично, ама чисто онака се прашувам како ли умрел човеков? Да не имало случано Алфи во близина?

1 КОМЕНТАР

  1. ништо чудно, ако одиме според фактот каде во ритуалните култни афионови бронзени садчиња се чувал преработен афионов прашок, при тоа свештеничките го користеле во ритуалите обреди, не е воопшто чудно да кај други народи место афион се користела canabis sattiva. кај некои други народи во зависност од поднебјето се користеле други опојни растенија за култните обреди. на пример Фидија мислам се викаше свештеничката во хеленскиот свет користела сулфур кој излегувал од една пештера. итн итн. а после тоа предвидувале се и сешто со помош на тие супстанции, па дури се принесувале и човечки жртви. 🙂 луди биле во тие времиња.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име