Дома Археологија Предавање во АзБуки: Почетоците на христијанството во Македонија

Предавање во АзБуки: Почетоците на христијанството во Македонија

1,590 views
0

 

Интересна информација од блогот на Кибицер. Почнувајќи од утре (4-ти декември) со почеток во 20:00 часот, во кафе – книжарницата АзБуки, ќе се одржи  првото од предвидените четири предавања од областа на историјата на христијанството и христијанската Црква во Македонија во првите векови.

        Предавање на тема

        „Почетоците на христијанството во Македонија и патувањата на апостолот Павле на македонско тло“.

Останатите три предавања, на тема „Христијанските маченици во и од Македонија“, „Прашања околу етногенезата на античките Македонци“ и „Учеството на епископите од Македонија на Вселенските и другите поважни месни собори“ предвидено е да се одржат секој нареден понеделник.

Предавањата ќе ги држи м-р Драган Зајковски.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име