web analytics
Дома Тагови традиција

Таг: традиција

Прво Обрезување или Раѓање, Божик или Божиќ

Многу нелогичности постојат околу термините за празнување на некои традиционални празници во православниот свет. Следејќи ги постовите на Кибицер -  "Грегоријански v.s. Јулијански календар",...

Коледе леде…

Коледе леде паднало греде утепало деде деде се мачи баба го квачи со четири јајца гускини, шаткини. Денес е Коледе, утре е Божиќ ќе колеме теле теле вика леле не колете мене ќе ви купам зеље да...
error: СОДРЖИНАТА Е ЗАШТИТЕНА !!