Дома Книги и литература Купете си книга, убијте по некое дрво

Купете си книга, убијте по некое дрво

3,107 views
1

Kако поинаку да ја означам кампањата со која ќе се печатат некои македонски писатели чии дела и без реиздавањето скапуваат под прашинестите мемливи социјалистички полици. А камо нова литература за археологија? А? Наместо книгите да се објават електронски и да бидат достапни за секој човек на планетава, тие не само што ќе не чинат прескапо, туку имаме ексклузивна чест да допринесеме и за глобалното уништување на Земјата. Не можам да замислам дека во ерата на технологијата, од мои пари (без никој да ме праша) директно подржувам да се исечат најмалку 10 шуми за овој проект.

Wood

Затоа купете си по една книга, убијте по некое дрво. Со свое дрво, па по своја глава. Ами кој – ако не свој-свој.

Толку шуми откорнати од земјата, и исечени, сомлени и ротационирани.

Tолку шуми се жртвувани за тесто од кое се прави хартија, а милијарда весници секојдневно обрнуваат внимание на опасноста од уништувањето на шумите и дрвјата.
Жак Превер

Преамбула:

,,Како Владата да постиге успех со трите издавачки проекти”
„Луѓе на кои не им се отвора падобранот“
„Писателот Варски и други раскази”

Анекси на убиството:

Ќе исечеме дрва за 24 милиони денари
Груевски – говореше пред МК книжевна “иднина“ …


Претходни текстовиDoulce Mémoire
Следни текстовиЈас, Гебелс и мојот медиум
Археоошки дневник е првата веб страница во македонскиот интернет простор посветена на археологијата како наука. Сајтот во континуитет постои од 2005 со цел едукација, промоција, интерпретација и популаризација на богатото македонско културно наследство.

1 КОМЕНТАР

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име