Дома Археологија Таписеријата од Бајо

Таписеријата од Бајо

1,596 views
0

 

Еден од начините како Британците се грижат за промоција на своето културно и историско наследство е овој видео клип до кој дојдов преку Англискиот археолошки портал – British Archaeological Jobs Resource. Клипот е всушност анимација на познатата Таписерија од Бајо на која е опишана Норманската инвазија на Англија во 1066 година.

 [youtube]bDaB-NNyM8o[/youtube]

На таписеријата има прибелешки испишани со латински јазик, а моментално се чува во специјален музеј во Бајо, Нормандија, Франција. Ќе му текне ли на некој кај нас да направи вакво нешто. 🙂

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име