Дома Архео TV 2.0 Мало ремек дело во вид на црно-бела снимка

Мало ремек дело во вид на црно-бела снимка

1,323 views
0

Еве еден бисер кој го пронајдов сурфајќи по ју тјуб. Раритет од снимка во црно-бела верзија, каде маестро Јехуди Менухин (Yehudi Menuhin) го свири Hungarian Dance No. 5 од Јоханес Брамс (Johannes Brahms). Е сега, оние кои ме следат преку RSS, нема да можат да го видат ова освен ако не дојдат кај мене на блог. Ама редно е де малку да ми дојдат на гости. Ме подзаборавиле. 🙂 Покрај оваа, на ју тјуб има снимка од Менухин како го изведува и Hungarian Dance No. 4, која овака отсвирена, во одредени делови ептен наликува на онаа народната Војвоџанска ,,Болујем ја, болујеш ти”. Но со оглед на близината на тогашна Австро-Унгарија со Војводина, не би требало да не зачуди сличноста во композицијата.

Едноставно, уживајте.

[youtube]G11hBjd9eME[/youtube]

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име