web analytics
Дома Тагови коледари

Таг: коледари

Божиќ (или Божик), прво беше обрезувањето или раѓањето

Многу нелогичности постојат околу термините за празнување на некои традиционални празници во православниот свет. Следејќи ги своевремено постовите на блогерите Кибицер -  “Грегоријански v.s. Јулијански...

Среќен Божиќ

Како и секоја година, за овие денови моите ритуали се однапред одредени. Горе-доле (со варијанти на тема) традиционално се знае редоследот на настаните пред Божиќ....

Среќен Божиќ

  Запишана во многубројните кодови на конструкцијата од традицијата која не е создадена за да се предава туку е конструирана за да создаде ...
error: СОДРЖИНАТА Е ЗАШТИТЕНА !!