Дома Антропологија Среќен Божиќ

Среќен Божиќ

2,883 views
0

Како и секоја година, за овие денови моите ритуали се однапред одредени. Горе-доле (со варијанти на тема) традиционално се знае редоследот на настаните пред Божиќ. Вчера вечер беше палењето на огновите, потоа доаѓаат Коледарите, следниот ден, т.е. вечерва е Бадниковата посна вечера, Кршењето на лепчето, Паѓање на паричката и Божиќ или Рождество Христово.

По овој повод, на сите драги пријатели, колеги, роднини, блогери и читатели им посакувам Радост, Љубов и Мир, Стрпливост и Спокојство. За многу години да ви се празнициве, нек се угодат :)

Христос се роди

Навистина се роди

Среќен Божиќ

п.с. Ова е моето омилено домашно цвеќе 🙂

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име