web analytics
Home Tags Божиќ

Tag: Божиќ

Неколку научни белешки околу Коледе и Бадник

0
Секоја година, години по ред, што на социјалните мрежи што офлајн го објаснувам начинот на кој паганските обичаи се претопиле во христијанството и создале...

Божиќ (или Божик), прво беше обрезувањето или раѓањето

0
Многу нелогичности постојат околу термините за празнување на некои традиционални празници во православниот свет. Следејќи ги своевремено постовите на блогерите Кибицер -  “Грегоријански v.s. Јулијански...

Магиските и практичните обреди во некрстените денови, од Божиќ до Ноќта...

0
Периодот од Божиќ до Ноќта спроти Водици, поточно од раѓањето на Христос, преку неговото Обрезување на Василица, па се до Крштевањето (Богојавление) е познат...
error: СОДРЖИНАТА Е ЗАШТИТЕНА !!