Дома Археологија Mοναδικός αρχαίος άγαλμα του Artemis

Mοναδικός αρχαίος άγαλμα του Artemis

1,524 views
0

 

Грчките археолози во четвртокот во Тесалија пронајдоа уникатна представа на Артемида, подоцна кај Римјаните Дијана, богинка на ловот и месечината (која не треба да се меша со Мина, една варијанта на богинка на месечината). Артефактот кој е всушност торзо од статуа со висина од 80 см, ископан е во античкиот театар во близината на Лариса и според првичните резултати датиран е во 1 век п.н.е.

Дали знаете како археолозите препознаваат кога ќе најдат статуа, дека е тоа токму Артемида?

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име