Дома Археологија Најубавото момче на светот (2)

Најубавото момче на светот (2)

4,844 views
0

 

 

Не дека потекнува од 4 век п.н.е.
Не дека е толку близок на духот на Праксител
Не дека во него тој ја олицетворил својата љубовница куртизаната Phrynê
Не дека е пронајден во морето од заливот Маратон
Не затоа што е бронзен
Не затоа е славен
Не затоа се мисли дека веројатно го претставува богот Хермес
Не дека е олицетворение на класичната грчка уметност
Не затоа што изгледа како атлет од гимназиум
Не заради правилните пропорции
Ниту затоа што служел како ламба во Римскиот период

 Marathon boy

Туку затоа што т.н. Мarathon boy  има многу симпатична глава, хармонија на лицето, складни линии преку кои се чита body language-от. Затоа што веројатно е направен од голема љубов, бидејќи тој самиот е љубов.

И затоа што е убав бре!!! :)


Кога сме веќе кај Маратон, тоа е град во Грција и место на кое се одиграла познатата Маратонска битка во 490 година п.н.е. Во неа Атињаните ги поразиле Персијанците, а легендарниот гласник Филипидес трчал од Маратон до Атина за да го јави исходот на битката. Денешната атлетска дисциплина маратон се трча во знак на сеќавање на овој настан.


Текстот е репринт по повод Летните Олимписки игри оваа година во Пекинг и Хонг Конг. Да им посакаме успешна организација на овие две земји и да се надеваме дека нема да ги прати проклетството на олимписките маскоти именувани како Фуви (1,2). We have just 47 days to go!

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име