web analytics
Дома Тагови јануари

Таг: јануари

Божиќ (или Божик), прво беше обрезувањето или раѓањето

Многу нелогичности постојат околу термините за празнување на некои традиционални празници во православниот свет. Следејќи ги своевремено постовите на блогерите Кибицер -  “Грегоријански v.s. Јулијански...

Магиските и практичните обреди во некрстените денови, од Божиќ до Ноќта...

Периодот од Божиќ до Ноќта спроти Водици, поточно од раѓањето на Христос, преку неговото Обрезување на Василица, па се до Крштевањето (Богојавление) е познат...

Маски

Дали би сакале еден ден од животот да го поминете под маска? Да шетате така низ градот, неговите улички, да седнете на кафе на...
error: СОДРЖИНАТА Е ЗАШТИТЕНА !!