web analytics

Телeкабел ги лаже граѓаните

Покрај тоа што сум лишена да гледам A1 телевизија преку кабловскиот оператор Телекабел, исто така веќе со месеци имам проблем со програмите од оваа...

Држава која со закон си го уништува културното наследство

Самите си го ораме културното наследство, па потоа се прашуваме зошто другите така умешно не дриблаат на сопствен терен. Инвеститорот ХМС ,,Злетовица" проценил дека е...

Писмо до господинот премиер (2) – сакам и јас од 60-те тони книги за...

Ова е преводот на писмото кое во оригинал можете да го прочитате тука. Поводот заради кој го постирам повторно...

Кога си дел од историјата – Пивара Скопје одбележа 99 години од своето постоење

Пивара Скопје го прослави својот 99 роденден, благодарение на документите кои во 2019 со ХАЕМУС ги пронајдовме во Архивот во Белград. Дури и логото...

Рецензија за серијата Атије/The Gift – или како се создава културна дипломатија преку филмска...

  Изминативе неколку дена се заглавив со гледање на сите три сезони на турската серија Атије. Wooowww, стоп со предрасудите. Ова навистина е турска серија,...

Што се Макавеи и како се пресметуваат

  Дали знаете што се тоа Макавеи? И дали некојпат сте ги пресметувале? Научив што се Макавеи од мојата мајка, уште кога бев многу мала. Секоја година...

New archaeological magazine – Past Horizons

Изминатиов период на Интернет се појави уште едно археолошко он лајн списание. Неговата концепција е мошне интересна бидејќи има интерактивни делови каде освен ,,живи"...

Пушките кремењачи од Сараиште, дел од европското културно наследство

Нема документирани докази за тоа кога или каде искрите од кремен биле прв пат употребени да го запалат барутот кај пушките кремењачи, но познато...

Експерименти: Автентична копија од неолитска тесла

Камените алатки со милениуми биле основа за економска егизстенција на предисториските заедници ширум светот. Некои од нив како острилото/точилото за ножеви, се уште сѐ користат...
[td_block_social_counter custom_title=”STAY CONNECTED” facebook=”tagdiv” twitter=”tagdivofficial” youtube=”tagdiv” open_in_new_window=”y” border_top=”no_border_top”]

FEATURED

MOST POPULAR

Изгледот на римската куќа (1)

WCo5nA4rZag Експанзијата на латинскиот род која почнала од Апенинскиот полуостров довела до создавање на моќното и огромно Римско царство. Тоа територијално опфатило поголем дел од...

Драг IE,

LATEST REVIEWS

Ќе дозволиме ли ЕУ да ни ја пишува историјата

По професија сум археолог. Исто така имам уште една титула која многу ретко ја користам во животот, а тоа е историчар на уметноста. Комплементарна...

Покана за јавна дискусија – Машина за преименување

  Место: Културен Центар Точка Време: 20.30 – 21.45 Тема: Cyber Renaming/Virtual Identities Објавени мислења за дебата: Фемгерила, Оксиморон, Cyril За само еден и пол век, направен е огромен...

LATEST ARTICLES

error: СОДРЖИНАТА Е ЗАШТИТЕНА !!