Дома Архитектура Разгледници – Византиските манастири околу Скопје

Разгледници – Византиските манастири околу Скопје

2,020 views
0

Византиската архитектура е архитектонски стил која настанал на територијата на Источното Римско царство (во подоцнежните текстови познато како Византија). Територијата на Република Македонија како дел од оваа империја наследила огромно културно богатство, најмногу во форма на цркви и манастири. Ова се неколку мои фотографии на кои се наоѓаат некои од поважните средновековни зданија во околината на Скопје.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име