Дома Археологија Музејот на восочни фигури

Музејот на восочни фигури

3,201 views
3

На повидок е уште еден домаќински потфат на моменталната влада на Р. Македонија – Музејот на восочни фигури кој треба да биде завршен и пуштен во оптек околу 2010 година. За сега од сто и петте планирани, изработени се осумнаесет восочни фигури, од страна на Киевскиот музеј кој учествувал и го добил тендерот за нивната изработка. Она што мене ме интересира е дали на листата ќе се најдат и жени,  или уште еднаш нашето маскулинизирано општество ќе докаже дека  вредноста на историјата се заснова на временски исечоци каде некои теми од минатото не се инструмент на разумот, туку на митот.

3 КОМЕНТАРИ

  1. Средено! Мислиш дека во овој случај временската разлика игра некоја улога? 😀

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име