Дома Археологија Се гради новиот музеј на Акропол

Се гради новиот музеј на Акропол

1,452 views
0
И покрај тоа што Акропол ,,загуби” во трката за Новите Седум светски чуда, сепак неговите статуи се пакуваат за да се преместат во новиот музеј кој се наоѓа веднаш под самото брдо. Зградата која ќе биде направена по дизајнот на американскиот архитект Bernard Tschumi (1,2) ќе биде отворена во 2008 г. и во неа ќе бидат сместени повеќе од 300 статуи од овој познат локалитет.
За повеќе слики како ќе изгледа новиот музеј на Акропол кликнете тука, а тука можете да го погледнете slide show-то од пакувањето на статуите со соодветни коментари за секој слајд.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име