Дома Лично Сунетот на Исус Христос

Сунетот на Исус Христос

1,107 views
0
Можеби е ова термин кој повеќето од вас ќе ве збуни, но секако е јасен исто како и оној оригиналниот – Обрезание на Исус Христос. Тое е еден од 12-те големи празници, и се слика по црковните канони после Благовештение и Раѓањето на Исус.

Според стариот еврејски обичај, машкото дете по раѓањето, на осмиот ден се носело во црква, каде се обрезувало при што потоа добивало име. Доколку не се случел овој адет Евреинот кoј не е обрезан се сметал за нечист и не можел да биде член на Еврејската заедница.

Но на 13-ти Јануари според Јулијански календар не е само Обрезанието Христово. Тоа е денот кога се слави православната Нова Година (т.е. Стара Нова година) и ден кој е посветен на Св. Василиј Велики.За ова славење се имам изјаснето во еден предходен текст.

Планиравме за Василица да одиме со брат ми во Вевчани, и на кратко да скокнеме до Милешево на локалниот карневал. Ама него го кутна current influenca и не ми се оди сама без некој поуздан етнолог. Бидејќи сигурна сум дека од сите етнолози на терен, тој ден брат ми ќе беше најтрезниот. Епа така требало изгледа да биде. Ќе си го изгледам Карневалот на телевизија (вчера имаше директен пренос на МС) , а вие ќе си пребарате на гугл нешто за читање.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име