Дома Лично Св. Никола

Св. Никола

1,506 views
0
Повеќето од блогерите посветија внимание на Св. Никола, еден од најфреквентните празници кој се чествува, така да јас само ќе се надоврзам посакувајќи на оние кои ја прославуваат, славата да им биде вечна, а именденот – за многу години.

Инаку Св. Никола е празник кој убедливо се слави најмногу во Македонија, како и на територија на град Скопје (затоа што градот има случајно ексклузивитет да поседува најголема бројка на жители), а по неа доаѓаат Св. Архангел (зимски), Св. Димитриј, Ѓурѓовден итн…

За оние кои не се доволни упатени, Св. Никола се упокоил на 6 декември 343 година, а неговиот гроб се наоѓа во Бари, Италија.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Внеси го тука твоето име