web analytics

This is also my town

click on image to enlarge Tags: photography, sunset, Skopje, Macedonia, Arheoblog, фотографија, зајдисонце, Скопје, Македонија, Археоблог

Како и зошто до сопствена платформа, хостинг и сајт

Ова е мој гостувачки текст на официјалниот блог на компанијата МКХОСТ каде ја хостирам својата wordpress платформа на која паралелно имам неколку сајтови (1,...

Светот бира нови светски чуда

Стариот свет имал свои ,,Седум светски чуда". Во нив спаѓаат: Храмот на Артемида - The Temple of Artemis Висечките градини во Вавилон - The Hanging Gardens...

Бродот со бисери заплови по морињата на светските фестивали

Вчера вечер, на 05.09.2021 во 20ч. во Кинотека на Македонија се случи официјалната премиера на авантуристичкиот документарен игран филм „Брод со Бисери“. Автор на...

Кога си дел од историјата – Пивара Скопје одбележа 99 години од своето постоење

Пивара Скопје го прослави својот 99 роденден, благодарение на документите кои во 2019 со ХАЕМУС ги пронајдовме во Архивот во Белград. Дури и логото...

Рецензија за серијата Атије/The Gift – или како се создава културна дипломатија преку филмска...

  Изминативе неколку дена се заглавив со гледање на сите три сезони на турската серија Атије. Wooowww, стоп со предрасудите. Ова навистина е турска серија,...

Ќе се документира егејската голгота

Во рамките на „Проектот за заштита и архивирање на културното наследство од Егејска Македонија“ чиј иницијатор е Сојузот на стопанските комори на Македонија, Институтот...

Учење на туризам по брза постапка со водичот на Lonely Planet

Поминаа скоро една недела од радоста кога Lonely Planet ја постави Македонија како една од топ 10 дестинации во своите објави за 2014 година....

Glocal 2.0 по вториот ден

  Со Дарко, модераторот на мојата сесија За сите оние кои не беа во можност да пристуствуваат на конференцијата Глокал 2.0 која се уште се одржува...
[td_block_social_counter custom_title=”STAY CONNECTED” facebook=”tagdiv” twitter=”tagdivofficial” youtube=”tagdiv” open_in_new_window=”y” border_top=”no_border_top”]

FEATURED

MOST POPULAR

Мојот дигитален микроскоп

По долго чекање конечно пристигна мојот дигитален микроскоп од марката Celestron и тоа via Бугарската федерација за астрономија со седиште во Софија. Самиот микроскоп...

LATEST REVIEWS

Среќна Нова 2009

  Драги мои пријатели, читатели, блогери, роднини и попатни минувачи низ мојот блог/сајт. Оставам зад себе уште една успешна година на блогирање, овој пат...

Акцијата Фаланга на МВР – еден ден по обелоденување на Aрт-е-Фактите

Вчера вечер на покана од новинарката Лидија Богатинова, заедно со господинот Драги Несторовски, инспектор за културно налседство во МВР (веќе 25 дена во пензија),...

LATEST ARTICLES

error: СОДРЖИНАТА Е ЗАШТИТЕНА !!