web analytics
За менеВасилка Димитровска
магистер по археологија
Скопје, Македонија
e-mail: info@arheo.com.mk

Текстовите на сајтот не се лекторирани

ЧПП
Прирачник за коментирање

Пребарувај по сајтот
My pages and blogs
Blog in english
Архео-креатива

Verba volant scripta manent

Video|Channels|Community
Категории
Архива

PostHeaderIcon БЕСПЛАТЕН РАЗГЛЕД НИЗ ОТОМАНСКОТО НАСЛЕДСТВО НА СКОПЈЕ

На платото пред Куршумли Ан каде објаснувам
за Скопското кулие

 

Организатор и домаќинДимитровска Василка
Тип: Еднодневна тура низ Скопје
Датум: Недела, Maј 15, 2011
Време: 10:30 am – 12:30 pm
Локација: Пред пешачкиот премин (надвозникот) од страната на поликлиника Бит пазар (наспроти самиот Бит пазар)
Град: Скопје, Македонија

Во недела на 15.05.2011 за сите граѓани организирам бесплатен разглед на градот Скопје со посета на културно-историските споменици од отоманскиот период за кои не се потребени влезници.

Итинерар: Султан Муратова џамија (со Саат кулата), Гази Иса Бегова џамија, Исхак Бег (Алаџа) џамија, стар дел од градот (Куршумли ан, Безистен, Сули ан, Чифте Амам, Капан Ан, Даут Пашин Амам), Скопското кулие, Мустафа Пашина џамија, Отоманскиот период на Скопско Кале.

На крајот од пешачката тура ќе следи дегустација на вината од винаријата ‘винаријата ‘Картал‘ во Bourbon Street во стариот дел од градот, во пријатна атмосвера збогатена со музичка програма. :)

Фасадата на Гази Иса Беј џамијата во Скопје

Настанот е подржан од Macedonia Vision, incoming програма за промоција на природно и културно наследство, Травел тренинг центарот за обука на професионални водичи, fish & jazz bar NEW ORLEANS како и Винаријата ‘Картал‘.

Поканети се сите заинтересираните граѓани на една необична прошетка низ Отоманското наследство на Скопје. Се посетуваат наведените локации, а турата ќе почне од Султан Муратовата џамија која се наоѓа на ридот наспроти Бит Пазар, а потоа ќе продолжи во Стариот дел од градот Скопје, познат и како Стара чаршија.

Пред Чифте Амам
фотографијата е сопственост на ©Томе Маневски

Ова се традиционални тури (клик тука за резиме) кои секоја година ги организирам за сите пријатели од фејсбук и твитер. Се надевам дека сте заинтересирани и се гледаме на едно убаво дружење.

 

Настанот со своја страница на фејсбук

One Response to “БЕСПЛАТЕН РАЗГЛЕД НИЗ ОТОМАНСКОТО НАСЛЕДСТВО НА СКОПЈЕ”

Leave a Reply

За сајтот

Добредојдовте на мојот сајт. Доколку ви се допаѓаат текстовите и сакате да ме следите кликнете на RSS фидот. Текстовите на сајтот не се лекторирани. Сајтот е заштитен со Законот за авторски и сродни права на Република Македонија.

Почитувајте ја лиценцата на Криејтив Комонс пред да позајмите без прашање на интернет.

Василка Димитровска магистер по археологија

UNESCO Club HAEMUS
SCUPINI ROMANI
HAEMUS E-ShopМоја книга за Руг Баир
Visits
View My Stats